Wiek malarzy a ceny obrazów na rynku aukcyjnym w Polsce

Journal Title: Zarządzanie i Finanse - Year 2013, Vol 11, Issue 3

Abstract

 Inwestycje alternatywne są przedmiotem rosnącego zainteresowania w okresie turbulencji na rynkach finansowych. Jednym z istotnych aspektów inwestycji jest cena kupowanego dobra. Czynniki kształtujące ceny obrazów na rynku sztuki obejmują m.in.: cechy dzieła (jego jakość, zawartość, technikę, rozmiar, autentyczność, rzadkość), twórcę (m.in. renomę i rynkową wartość jego obrazów), cechy rynku sztuki (m.in. jego wielkość i płynność) oraz otocznie makroekonomiczne (stan gospodarki, okresy wzrostu i spowolnienia gospodarczego, które oddziałują na rynek sztuki). Celem artykułu jest próba dokonania charakterystyki jednego z nich, tj. wieku artysty w chwili tworzenia obrazu i wpływu tego czynnika na cenę. Zidentyfikowanie relacji cena–wiek było możliwe dzięki wykorzystaniu zapisów aukcyjnych obrazów wielkich polskich malarzy urodzonych w II połowie XIX wieku. Próba badawcza objęła zapisy aukcyjne sprzedaży obrazów Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta, Teodora Axentowicza, Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej. Wykorzystanie narzędzi statystycznych pozwoliło ocenić wpływ wieku artysty w momencie malowania obrazu (datowania) na jego cenę. Ponadto wyznaczono hipotetyczny logarytm ceny obrazu w kolejnych okresach życia malarzy. Przebieg zależności cena–wiek pozwala stwierdzić statystyczną zależność polegającą na łagodnym spadku cen obrazów w miarę osiągania przez twórców coraz bardziej zaawansowanego wieku w momencie tworzenia obrazu.

Authors and Affiliations

Anna Lucińska

Keywords

Related Articles

 The idea of social responsibility in Polish investment funds’ investment policy

 The basic idea of socially responsible investing is that the ethical and social criteria should be taken into account as much as the economic ones. Thus the development of the idea of socially responsible investmen...

Przeciwdrobnoustrojowe i antyoksydacyjne właściwości hydrozoli wytwarzanych z udziałem substancji bioaktywnych

Produkcja żywności pochodzenia naturalnego jest trendem, obowiązującym producentów do stosowania naturalnych konserwantów, takich jak: bakteriocyny lub związków pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. W pracy weryfikowan...

Ryzyko inwestycji w akcje spółek związanych z produkcją energii odnawialnej

W opracowaniu została przedstawiona analiza ryzyka inwestycji w akcje spółek z punktu widzenia inwestora giełdowego przy założeniu aktualnego oraz prognozowanego otoczenia prawnego. Poziom ryzyka inwestycji w akcje spółe...

 Współdziałanie koncepcji Lean i Teorii Ograniczeń w dążeniu do sukcesu organizacji

 W niniejszym artykule wskazano czynniki uznawane za czynniki sukcesu organizacji z perspektywy łańcucha dostaw. Scharakteryzowano również wpływ poszczególnych etapów realizacji koncepcji Lean i Teorii Ograniczeń na...

 The Role of Middle Managers in PositiveMangement

 This article sets out to prove the changing role of middle managers con-cerning positive management practices. The data presented shows how middle managers’behavior and attitudes can influence the atmosphere of tru...

Download PDF file
  • EP ID EP162751
  • DOI -
  • Views 43
  • Downloads 0

How To Cite

Anna Lucińska (2013).  Wiek malarzy a ceny obrazów na rynku aukcyjnym w Polsce. Zarządzanie i Finanse, 11(3), 51-63. https://europub.co.uk/articles/-A-162751